Pozycjonowanie i Linkbuilding


Mocne Linki SEO Sklep

poniedziałek, 8 marca 2010

Etapy wprowadzania euro

Wprowadzenie jednej waluty w kilkunastu krajach Europy doko­nuje się właściwie z dnia na dzień. Tym niemniej cały proces przechodze­nia od wielu walut narodowych do jednej wspólnej jest rozłożony w cza­sie. Za przyjęciem takiego scenariusza przemawiało wiele argumentów. Przede wszy­stkim czasu wymagało przeprowadzenie prac przygotowaw­czych w krajach EMU. Każdy z przyszłych członków musi dokonać nie­zbędnych zmian w swoim systemie prawa i osiągnąć wymagany poziom kryteriów kwalifikacyjnych. Pozostawienie każdemu wyboru momentu przejścia w roz­liczeniach na euro ma też niebagatelny aspekt psycholo­gicz­ny, zważywszy na trudności, jakie rodzi rezygnacja z wła­snej, tożsa­mej z państwem waluty i zaakceptowanie jednej wspólnej dla wielu tak przecież różnych organizmów naro­dowych. Dlatego też twórcy EMU po­dzielili cały proces na trzy etapy.
W 1998 roku rozpoczął się etap przygotowawczy. W maju ogło­szono listę krajów zakwalifikowanych do EMU. W czerw­cu powołano do życia Europejski Bank Centralny (ECB) i Eu­ropejski System Banków Centralnych (ESCB). 31 grudnia ogłoszono kursy wymiany walut "jedenastki" w sto­sunku do EURO.
1 stycznia 1999 r. rozpoczął się etap przejściowy, w trakcie którego będą obowiązywać równolegle waluty dotychcza­sowe i euro. Zgodnie z funda­mentalną zasadą Unii "bez nakazów - bez zakazów", każdy kraj, przedsię­biorstwo czy osoba fizyczna może sama zdecydować, kiedy przejść z roz­liczania się w "starych" walutach na rozliczenia w eu­ro, innymi słowy: kiedy otwierać rachunki w euro, kiedy zlecać płatności w tej walucie, pła­cić pensje i emerytury w euro itp. Przez cały okres przejściowy ceny towa­rów są podawane zarówno w walucie narodowej, jak też w euro. Banki działające w krajach EMU począwszy od 1 stycznia 1999 rozliczają się między sobą wyłącznie w euro, nato­miast klienci banków mogą zlecać i otrzymywać płatności w walutach "jedenastki" bądź w euro. Zlecenio­dawca płaci w wybranej przez siebie walucie, a beneficjent otrzymuje taką walutę, w jakiej ma prowadzony rachunek.
1 stycznia 2002 r. rozpocznie się etap wdrożeniowy. Wprowa­dzone zostaną do obiegu banknoty i monety Euro. Przez okres nie przekraczający 6 miesięcy w obiegu będą pozostawać również narodowe jednostki walu­towe, które po tym okresie (li­piec 2002 r.) zostaną wycofane, a jedynym uznawanym w EMU prawnym środkiem płatniczym - pieniądzem obiego­wym - zostanie euro.
Poniższy rysunek ilustruje przebieg procesu wprowadzania eu­ro w poszczególnych etapach.

Etapy wprowadzania euro

1998 Etap przygotowawczy:

Powołanie ECB;
Członkowie;
Wstępne kursy wymiany;
Rozpoczęcie produkcji banknotów i monet Euro

1999-2001 Etap przejściowy:

Równoległe funkcjonowanie walut narodowych i Euro;
Rozpoczęcie działalności ECB;
Europejska polityka w Euro;
Stałe kursy wymiany;
Wymiana 1 ECU na 1 Euro.

2002 Etap wdrożeniowy :

Wprowadzenie banknotów i monet Euro;
Wycofanie walut narodowych

1 komentarz:

  1. U nas w kraju jeszcze tej waluty nie ma więc ciężko powiedzieć jakby to de facto wyglądało. Ja jestem zdania, że ogólnie rynek walutowy jest bardzo ciekawym miejscem. Dlatego również u siebie zainstalowałem widget http://wratach.pl/widget-z-cenami-kursami-walut/ który pokazuje mi najbardziej aktualne kursy walut.

    OdpowiedzUsuń